Nedir bu konsantrasyon…?

Sabah haberlerini alırken farkettim ve asıl konu işte bu dedim. Konu konsantrasyon. Alaşılabilir tanımıyla bir konuya odaklanmak meselesi. Beynim hızla bu odaklanma konusunu tarıyor. Dünya, olaylar, toplumlar ve insanlar olarak değerlendirmeye, anlamaya çalışıyorum.

Örneklerle anlatmaya çalışasacağım.

Ne idi Atatürk’ü, arkadaşlarını ve toplumu bu derece tek bir noktada, tek bir düşüncede birleştiren ?  Neydi o onca savaştan galip çıkartan, onca devrimi yaptıran :

Konsantrasyon !

Veya; Ne idi e= mc2 sonucuna onu getiren Einstein’ı , Mozart’ı benzersiz kılan, Leyle Gencer nasıl yorumladı o operaları, ne yaptı  da sevdiklerimizi yakın etti Graham Bell, Van Gogh’a ayçiçeklerini yaptıran ne idi. Renoir, Newton, Orhan Veli kim ve neden onları tanıyor, biliyoruz? Şu Brezilyalı insanlar bu futbolu nasıl oluyor da böyle oynuyorlar?

Cevabını biliyoruz. Büyükler der ki: Allah size kullanın diye bir akıl verdi. Bunun anlamı gerçekten önemli. Çünkü akıl tüm evrende sadece size verilen bir şey değil. Karıncanın akıl sır ermeyen disiplini bizlerde yok. Bir filin Bin km’yi geçen algı yönetimi, bir dişi kuşun yaptığı mükemmele yakın evi yapma yeteneği yok…

Cevap konsantrasyon ! Birşeyi ne kadar çok isterseniz, ona ne kadar çok kafa yorarsanız ve  o konuya ne kadar çok emek verirseniz. Siz o konuda o kadar ayrıcalıklı olursunuz. Bazı sözlerin anlamlarını hiç deşmiyoruz. Başlamak bitirmenin yarısıdır sözünü sözüm ona biliyoruz ama anlamıyoruz…. Çünkü konsantrasyon salt aklın bir işlevi değildir. Konsantrasyon aklın, vücudun, ortamın oratk bir işlevidir. İşinde başarılı olmanın anahtarıdır. Hayatında mutlu olmanın kodları onda saklıdır.

İstersen başarırsın, tüm kalbinle yaparsan olur… Herşey, her gün, hep bunları söyler. Atatürk, İnönü ulaşılmaz zekalara sahip insanlar değil. Onlar, yaşamlarının tümünü kalpleriyle akıllarıyla bu imkansızlıklara takmış ve zor diye yollarından sapmamış insanlar. Onların yaptıkları sana birşeyler söylüyor… Van Gogh’ta öyle Maradona’da…

ABD sadece tüm yurttaşları aynı noktaya baksın diye iki kuleyi de yerle bir etti… Unutmayalım. Niye yaptılar? Çünkü onlar bir ulus devlet kurmadılar… İnsanları, anlayışları, yapıları farklı. Aynılaştırmanın tek yolu ise onlara korku salarak bu bayrak sizi korur, merak etmeyin diyerek konsantrasyonlarını sağlamak. Yazık !

Yani ABD karanlıklarının deği ama buluşun, başarının, güzelliğin ve herşeyin ortaya çıkması için gereken tek şey içinde saklı… Konsantre ol…Odaklan. Leo Burnett’in dediği gibi: Ellerini daima yıldızlara uzat, elde edeceğin bir yıldız olmasa bile bir avuç toprak ta olmayacaktır….Aşkı mı soruyorsunuz ? Hemen anlatayım:

Aşk zordur. Siz çirkin değilsiniz, kötü değilsiniz. Aşksızlık bizlere hep bu soruları sordurtmayı sever çünkü… Hep onu arar ve isteriz ama bulamayız. Çünkü konsantrasyonumuz ; onu bulmaktır, yani aşkı. İnsanların yüzünde bulamazsınız onu…çünkü aşkın kendisi içinize saklanmış bir kere. Onu neden dışarda arıyorsunuz ki… Onun sizi bulması gerek. Eğer buna konsantre olursanız, daha sevgi dolu, daha sağlıklı, daha mütevazi ve  daha bir insan olursunuz. Ve emin olun bu özellikleriniz açığa çıktığı anda aşk sizi bulur… Aslında kendinize sorduğunuz soru: Neden aşık olamıyorum değil, Neden mutsuzum ? sorusu…olmalı.

Aşkı mutluluğunuza çözüm olarak görürseniz. Aşkı kullanmış olursunuz. Bunu da kötü niyetliler veya aptallar yapar ancak…

Bir asker saldırdığı anda öleceğini umursamaz çünkü konsantrasyonu millettir ! Bir ilim adamı çalışırken kendini düşünmez çünkü konsantrasyonu bir buluştur… Bir aşık severken kendini düşünmez çünkü konsantrasyonu baktığı bir çift gözdür ! ve dikkat edin bu insanlara:

Siz başarılarını, hayatlarını alkışlasanız da onların başı önünde ve mütevazidir. Çünkü onlar gerçeği bilecek kadar büyüklerdir artık…

Şimdi tekrar bakın… Ama konsantre olun !

<script type=”text/javascript”>

var _gaq = _gaq || [];
_gaq.push([‘_setAccount’, ‘UA-16932993-1’]);
_gaq.push([‘_trackPageview’]);

(function() {
var ga = document.createElement(‘script’); ga.type = ‘text/javascript’; ga.async = true;
ga.src = (‘https:’ == document.location.protocol ? ‘https://ssl&#8217; : ‘http://www&#8217;) + ‘.google-analytics.com/ga.js’;
var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);
})();

</script>

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: