Düşünce Girdapları – Argün Albayrak

İnsan yaradılış olarak kendini koruyabilen bir varlık. Bu içgüdüsel durum tüm doğada da böyle. Her hayvan kendini savunma içgüdülerine sahip ve genetik özellikleri ile buna karşı birer silah geçirmiş durumdalar… Son derece doğal olarak ta insanoğlu bunun için beynini kullanıyor…Bilimde ilerliyor, evler, silahlar yapıyor. Bu da haklı bir neden. Sanırım bu nedenden ötürü düşüncelerimizi geliştirir, buna uygun karakterler oluştururz.

Kelimenin yetmediği insanlar hayvansal içgüdülere transfer olur ve bunu açığa çıkartır. Silah kullanmak bunlardan biri malesef ama konumuz başka… Düşünce girdaplarından bahsedeceğiz. Çünkü bu konu insanlar arasında çok ta düşünülmeden kullanılan ve çoğu zaman da insanın kendisini vurduğu güçlü bir silah.

Düşünce yönetimini kullananlar veya onun girdabında yok olanlar. Düşünce girdabı insanın önündeki görünmeyen bir tehlike. Bu girdaba girmemek için sağlam duygulara, kişileğe ve o yoldan ayrılmayan bir haysiyetin olmalıdır. Çünkü bunlar eksikse kompleks olarak adlandırılan bazı arızalar vardır bünyede. Kompleksli der geçeriz ama aslında insanların tümünde var olan birşeydir aslında bu. Bazıları ortak insani değerleri benimser ve bunu kontrol eder, bazıları ise malesef bunu başaramaz.

Örnekleri o kadar çoktur ki; Bu konu nereden buraya geldi diye söylendiğimiz çok olmuştur. Evde karı koca kavgalarının çorbanın soğukluğundan başlayıp mezarda bittiğini de çok gördük. Ve en kötüsü de sadece haklı çıkmak adına tartışmanın yönünü bilerek değiştirmek ve karşımızdakini yıkma eylemine başlamak. Bu girdap modelinin temelinde bencillik içgüdüsünün kompeklse ve oradan da kişiliğe dönüştüğü bir kişilik sorunu göze çarpmaktadır. Bu tip kişiler durum konunun önemini görmez, kendi kendine yaşadıkları galibiyet sarhoşluğunu yaşayan bir yalnızlığa kucak açmış giderler.

Varoluşları böyledir. İnsani değerlere ve bilgiye yenik düşerlerse hırs onları başka silahlar kullanmaya sevk eder. Çünkü içlerindeki yarayı büyütmüş olursunuz ve o yarayı sarmadan sizi rahat bırakmazlar. Ama bilmiyorlar ki sardıkları yara aslında bir insani doku kaybı ve dolmaz…Küfür bile güzel bazen. Sen güzel bak yeter ki…Halit Çapın gibi mesela… Ha S..r len !  bile iki anlamı içeriyor. Biri çok çok güzel, hadi yahu anlamında diğeri ise malum yıkıcı anlamında… Kelimeleri nasıl kullanacağımızın kararı içimizde…Aynı cümlenin biri kahkaha diğeri ise kavga…Hangisi?

Bunların hepsi düşünce girdabının esiri olmamamız için…

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: