Kürtlerin ayrıcalığı ne?

Herkes halkların kardeşliği, demokratik açılım, eşitlik diye ba bas bağırıyor. Benim aklımda ise herkesin sessizce yüreğinde taşıdığı o soru var:

KÜRTLERİN Ayrıcalığı ne?

Herkes ağlıyor, sızlıyor, yüzlerini kapatan provakatörler el kadar çocukları polisin üstüne salıyor. Yok biz kendi dilimizi konuşacağız, yok üniversitemizde eğitim bu dille olacak, yok kanal isteriz yok şu yok bu.

Böylesine mozaik bir toplum içinde neden kendini ayrıcalıklı bir yere koymaya çalışıyorsun. Senin memleketini seven, çalışan Lazlardan, Çerkezlerden, Alevilerden, Rumlardan ve de Türklerden ne farkın var. Farklılığın nedir ki bu ayrıcalığı kendinde görebiliyorsun… 70 milyon’un içinde insanlar seni nasıl görüyor, nasıl algılıyor hiç bunu biliyor musun? Elbette biliyorsun ! Demokrasi, eşitlikçi ve laik toplumların düzenidir. Bu, şu sıralar bahsi çok geçen Kırmızı Kitap’ın önsözü niteliğindedir. Bu eşitlik kavramı için de sırf birileri istiyor diye toplumun genelinde kabul görmüş dil gibi konuların sözü bile edilemez. Para pul kazanmak mı istiyorsun? O zaman önce oku… Çocuğun eline taş vererek ona öğrettiğin doğrular, seni bir gün ileri götürmez… Git Yabancı ellere de orada çalış. Bakalım sana özel ayrıcalıklar tanıyorlar mı? Bakalım kaç günde unutturuyorlar Lisanını, gerçeğini, kılığını kıyafetini… Toplumda ezilmişliklerden çokca bahsediyorsun! Peki ezilmemek için ne yaptın? Herkes gibi sen de öğren, çalış, var ol. Yaşadığın topluma bir şeyler kat ki, o da karşılığını sana versin. Peki veriyor musun? Koca bir hayır… Diğer illere yerleşmiş Kürtlere insanlar neden ve hangi gözle bakıyor, hiç araştırdınız mı? Hayır… Onları anlamayı, benim şurada eksiğim var demeyi kendinize görev bildiniz mi? Hayır… Bu istediğiniz ayrıcalık için asker öldürmeyi, çocuk öldürmeyi özgürlüğe giden yol olarak gördünüz mü? İşte o evet! O evet var ya o evet… Yeni dünyanın en çok dışladığı cehalet bile sayılamayacak bir vasıfsızlık. Çünkü özgürlük bilek gücü değil, bilgi gücü ister. Bu toplum yani Türkiye bunu böyle kazandı… Herkesin bunda payı olduğu için de bunu demokratik eşitlik ilkesiyle yani demokrasiyle ödüllendirdi…. İnsanlar böyle aldı bu özgürlüğü. Kimselere ayrıcalık tanımak için değil…

Yani sizler eşitlik değil, ayrıcalık istiyorsunuz? Sadece bu millet benim gönlümde ayrıcalıklı bir yere sahip. Onun dışında kimse farklı değil… Fabrika istemiyorsunuz, doktor istemiyorsunuz, öğretmen isteemiyorsunuz… Ama eşitlik istiyorsunuz? Bunlar biliniyor… Fabrikalar kurulursa aşiretlerin saygınlığı yok olacak. İnsanlar kendi paralarına sahip olacak. Bu biliniyor… Okula çocukların niye gönderilmediği biliniyor…Doktora namus belasına gidemeyen kadınlar biliniyor…Herşey biliniyor ! Özgürlük, bu çağdaşlık ve ortak değerlere saygı ile kurulan bir değerdir. Ve Türkiye özgürdür. Ama bu yapılanlara baktıkça şunu düşünmeden edemiyorum: Size verilen özgürlük dünyada kimseye verilmedi. Adam öldürüp çil yavrusu gibi kaçışmak ta bunlardan biri… Tam demokrasi isteyecekseniz, bu toplumun tüm insanları için isteyin. PKK, Kürtlerin özgürlüğü için savaşıyormuş. Öyle mi? Madem tam bir eşitlik istiyorsun, PKK’nın toplum gözünde Kürtleri nasıl küçülttüğünü görmüyor musun? Göremezsiniz ki… Herkes gibi siz de yeterince eşitsiniz, hatta ayrıcaklısınız. Ama devleti yönetenler nezninde… Toplum gözünde değil. Çünkü siz sevgi denen bağı söküp attınız… O bastığınız topraklar Türkiye Cumhuriyetinindir ve herkesindir. Sadece sizin değil… Eğer bunu kabul ederseniz elimiz size uzanır. Yok uzatmazsanız o zaman İsrail gibi kendinize özgür olduğunu düşündüğünüz topraklar arayın… Bakalım toplum olabilmek için kaç jenerasyon geçecek ve nerede olacaksınız ! Çünkü bu topraklarda bu olmaz !

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: